Kladná-Žilín

Základní informace

Kladná Žilín je od roku 1976 název části města Luhačovice a příslušného katastrálního území. Dříve se psal se spojovníkem jako Kladná-Žilín. Od Luhačovic se nachází cca 5 km východně na rozhraní  Bílých Karpat a Vizovických vrchů v národopisné oblasti Luhačovické Zálesí. Vesnice má rozlohu 828,3 ha a počet obyvatel je asi 218. V současnosti nemá plynovod a místní hostinec je v provozu jen občas. Dělí se na Kladnou, Žilín a Paseky. Kladná: Přídavné jméno kladná označovalo vesnici postavenou z klád, položenou u klád a podobně (přesná motivace se nedá určit). Žilín: Jméno vesnice bylo odvozeno od osobního jména Žila/Žíla (totožného s obecným žíla) a znamenalo „Žilův majetek“. V 17. století se krátce psalo Žilina.

Žilín

Část Žilína je v současnosti větší a je v ní bývalé smíšené zboží s hostincem a betonovým pláckem. Smíšené zboží je již delší dobu uzavřeno a hostinec neustále mění provozovatele. Je zde také vzácně dochovaný vodní mlýn s roubenými omítnutými stěnami a sedlovou střechou, s původním selským nábytkem a zařízením, zachovalá strojovna s vodním kolem, kuchyň s původními kamny, světnice s originální pecí. K mlýnu náleží kovárna, hospodářský objekt dříve využívaný ke skladování zemědělských plodin a chování domácích zvířat. Tento vodní mlýn byl postaven na konci 18. století.

Kladná

V části Kladné je kaple, hasičská zbrojnice a na Dolině obchod se smíšeným zbožím. Na okraji Kladné bývalo travnaté hřiště a taneční kolo, v minulých letech bylo taneční kolo zrušeno a hřiště zmenšeno na polovinu. Na druhé polovině byl vystavěn areál využívaný ke sportu a společenským akcím. V lese nad vesnicí je kladenská přehrada, dříve oblíbené místo pro lov raků a ke koupání či v zimě k bruslení.

V obci funguje knihovna, společenský život udržují zejména hasiči a spolek „Holky v akci“.

Pamětihodnosti
  • Kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů – postavena v letech 1995-1997, každý pátek je zde sloužena mše svatá
  • Vodní mlýn čp. 84
  • Zvonička – náves, při čp. 6
  • Socha svatého Jana Nepomuckého